Specyficzne trudności w nauce pojawiają się u dzieci coraz częściej, praktycznie na każdym poziomie edukacyjnym. Zauważyć je można już u dzieci w wieku przedszkolnym.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest tylko za zgodą rodzica, który wyraża ją na piśmie szkoła ma obowiązek zorganizować zajęcia dla ucznia, lecz rodzic ma prawo nie wyrazić zgody na uczestnictwo dziecka w proponowanych formach zajęć. Brak zgody musi być przedstawiony pisemnie bez udzielania uzasadnienia odmowy.
Prawidłowo przebiegająca współpraca rodziców z nauczycielami to ciągłe, wzajemne uzupełnianie się. Ujednolicenie wymagań stawianych dzieciom przyczyni się do sukcesu edukacyjnego dziecka.
Forma zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej jaka odbywa się
w szkole zależna jest od wskazań jakie ma uczeń.
Terapia może być uzupełniana ćwiczeniami ogólnie usprawniającymi rozwój psychomotoryczny dziecka. Stosuje się w tym celu między innymi metody wykorzystujące terapeutyczne znaczenie ruchu oraz dostosowane do specyfiki ich trudności metody nauki czytania i pisania.
W szkole podstawowej terapią pedagogiczną objęte są dzieci posiadające przede wszystkim opinię o specyficznych trudnościach w nauce czytania i pisania uwarunkowane fragmentarycznymi zaburzeniami funkcji percepcyjno – motorycznych.
Podczas zajęć korekcyjno-kompensacyjnych bardzo często wykorzystywane są gry dydaktyczne, które w przyjemny i atrakcyjny sposób ułatwiają dziecku naukę. Możemy korzystać z wielu gier dostępnych na rynku. Podczas obserwacji zajęć prowadzonych przez pedagoga wykorzystywane były różnorodne gry dydaktyczne, które zaprezentuję poniżej.
Szczególnie warte polecenia są gry Remik słowny. Gra ma walor edukacyjny i ćwiczy logiczne myślenie. Wymaga ona od dzieci myślenia i skojarzeń. Pomaga w nauce czytania, układania wyrazów z podanych liter. Wzbogaca również słownictwo dzieci.